2020-05-03 15:04  -  Daga

Historia Klubu

Historia Klubu

Wielkimi krokami zbliżają się obchody z okazji 100-lecia istnienia naszego Klubu Sportowego Prosna Kalisz. Stąd też wyszliśmy z inicjatywą przybliżenia Państwu historii naszego klubu tworząc cykl publikacji wspomnień, wydarzeń itp. inspirując się informacjami znalezionymi w Kronice Prosny jak i również historią Waszych wspomnień, które przesłaliście na stronę naszego klubu. W tymże również miejscu serdecznie zachęcamy Państwa do dalszego kontaktowania się z nami za pomocą strony internetowej ksprosnakalisz.klubowo24.pl poprzez portale społecznościowe, a także wiadomości e - mail ksprosna1922@gmail.com  jeżeli posiadacie Państwo w swoich zasobach domowych zdjęcia, wycinki z gazet notatki czy też nowinki dotyczące klubu jak i wszystkich osób zaangażowanych w jego działanie. 

Na sam początek pokrótce wspomnijmy o początkach naszego klubu i jego założeniu, wykorzystując wiedzę zaczerpniętą z naszej kroniki : 

OTÓŻ 23 KWIETNIA 1922 r. Z INSPIRACJI WITOLDA JARNUTOWSKIEGO (zdjęcie), KTÓRY ZOSTAŁ PIERWSZYM PREZESEM KLUBU, POWOŁANO W KALISZU KLUB SPORTOWY PROSNA. W PIERWSZYM OKRESIE DZIAŁALNOŚCI UTWORZONO DWIE SEKCJE:

PIŁKI NOŻNEJ I LEKKIEJ ATLETYKI.

NASTĘPNIE POWSTAŁA SEKCJE:

ŁYŻWIARSKA, KOLARSKA, SZERMIERCZA I TENISA ZIEMNEGO.

NAJWIĘKSZYM OSIĄGNIĘCIEM W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM JEST MISTRZOSTWO POLSKI KOLARZA JERZEGO KOSZUTSKIEGO NA TORZE.

PIŁKARZE JAKO PIERWSZA POLSKA DRUŻYNA ROZEGRAŁA W 1922 r. MECZ PIŁKARSKI Z „GEDANIĄ"W WOLNYM MIEŚCIE GDAŃSKU. 

W 1949 r. ZAŁOŻONA ZOSTAŁA PRZEZ PIOTRA WITTICHA, CZESŁAWA FRĄTCZAKA, EDWARDA OZIMKA SEKCJA BOKSERSKA, KTÓRA PRZYNIOSŁA KLUBOWI NAJWIĘCEJ BLASKU.”

Skoro już nawiązaliśmy do postaci Witolda, Józefa Jarnutowskiego przytaczamy kilka informacji z życia założyciela naszego klubu. 

“ZATEM WITOLD JÓZEF JARNUTOWSKI, CZŁOWIEK NIEZWYKLE ZASŁUŻONY DLA KALISKIEGO SPORTU.

W 1917 r. UTWORZYŁ PIERWSZA GIMNAZJALNA  DRUŻYNĘ PIŁKI NOŻNEJ. SAM UPRAWIAŁ OPRÓCZ PIŁKI, LEKKOATLETYKĘ, ŁYŻWIARSTWO TENIS ZIEMNY.

W 1914 r.  STAŁ SIĘ CZŁONKIEM POLSKIEJ ORGANIZACJI WOJSKOWEJ. JAKO OCHOTNIK, BRAŁ UDZIAŁ W OBRONIE LWOWA, GDZIE ZOSTAŁ RANNY.

OD 1920. NALEŻAŁ DO KALISKIEGO TOWARZYSTWA WIOŚLARSKIEGO.”

 

Zdj.Witold Jarnutowski